Spolu s listopadem přišel do školky čas, kdy jsme se vydali na hřbitov a zapalovali tam svíčky. Děti tak dostaly možnost pochopit podzimní svátek Dušičky. Rozvoj fantazie a slovní zásobu si procvičily při vzpomínání nad fotografiemi. Společné hledání odpovědí na následující otázky „ Jak se svátku dýní a duchů říká? Kdy a kde se slaví, jim zas přiblížilo význam svátku Halloween. I samotné zkoumání a následné vydlabávání dýně s vyřezaným úsměvem. Při výtvarných činnostech všichni dokreslovali, stříhali, lepili a není tedy divu, že nám chodby brzy zdobily veselá strašidýlka, velká pavučina s pavouky a naplněné dýně popcornem.
V pondělí 11. listopadu nám paní Janovská v knihovně vyprávěla o legendě sv. Martina, seznámila nás s pranostikami a se symbolem svatomartinské husy a rohlíčků. V tělocvičně si děti vyzkoušely cválat a nalézat na koně „kozu“ s rozběhem, to vám tedy byla krásná podívaná pro všechny, kterou následovala radost ze zvládnutého výkonu. Každý si také vytvořil svého bílého koně, kde si procvičil prstíky při navlékání hřívy a někteří i práci s barvami při výrobě vitráže. Opět jsme zavítali do kuchyněk ZŠ a společně si upekli svatomartinské lucerničky a rozsvítili tak vnitřní světlo mnohým obdarovaným. Píseň „Martin jede na koni, podkůvky mu zazvoní “ nás doprovázela při dramatizaci příběhu. Hra „Na žebráka“ zas vedla děti k uvědomění dobrých skutků. Děti si také vyzkoušely taneček ve dvojicích a již znají počáteční písmena u slov Martin, kůň, husa a žebrák.
Jak se projevuje nemoc a kdo ji zaviní, nám odhalila pohádka „O zlém bacilu a hodném Vitaminu“. V návaznosti na povídání jsme si s dětmi udělali malý pokus, který nám odhalil, jak se bacily bojí mýdla. A co dělat, aby na nás bacily nemohly? Uvařili jsme si lahodné bylinkové čaje s citrónem a ochutnávali spousty ovoce a zeleniny. Výživová pyramida dětem prozradila, proč je důležité jíst zdravě. Děti kreslily, jak podle nich bacily vypadají, sestavovaly je z víček, pomocí vodových barev je malovaly na kapesník a každý si vyrobil i hrníček čaje.
Poslední listopadový týden jsme poznávali lidské tělo. Povídali si o důležitosti našich smyslů, zjistili, jaké máme základní chutě, a jazýček nám určoval při ochutnávání potravin tu správnou. Zrak jsme si procvičili při hře „Na slepou bábu“, hmat zase napodobením polohy kamaráda pod dekou, a čich nám prozradil, že sýr Romadůr opravdu nevoní. Děti se seznámily s trávicím systémem, vyzkoušely si prožitkovou hrou cestu chleba naším tělem, hledaly rozdíly mezi mléčným a dospělým chrupem a každý si ten svůj přineseným kartáčkem a pastou vzorně vyčistil. Z kabinetu ZŠ jsme si vypůjčili opravdovou kostru, která nám přiblížila, co drží naše tělo vzpřímené. Děti svými tělíčky vytvořily obratle a společně se pohybovaly jako páteř. Pojmenovávali jsme si nejznámější kosti, hledali je na kamarádovi, zdali jsme všichni stejní a prohlíželi si opravdové rentgenové snímky, které zachycují vše, co naše oči nevidí.
Lidská kostra má dost kostí,
svaly s nimi hýbají.
Klouby, ty si od radosti
kroužky různě dělají.
Ve školce se děti učí:
Kde jsou boky?
Kde jsou záda?
To je vážně otázka.
Tomu, kdo jednoduše hádá,
chybí řádná docházka.
Děkujeme všem rodičům za jejich účast na prvním konzultačním odpoledni, a také velké poděkování za jejich krásné výrobky, které darovali na Vánoční jarmark.