Duben 2023

Vidíš paní knihovnici?

Hledá knížky na polici,

aby byly tam, kde mají,

čtenáři je šmodrchají.

 

Kdyby na to nehleděla,

nastala by strašná mela,

Vinnetou by v okamžiku,

jezdil na Maxipsu Fíku.

Měsíc duben vnesl do naší školky zajímavé téma, které bylo zaměřeno na povolání a profese. Děti si tak uvědomily, jak je práce v životě důležitá, proč musí dospěláci chodit do zaměstnání  a co by se stalo, kdyby nikdo nepracoval. Seznámily se s pojmy jako je nezaměstnanost i mateřská dovolená a poznávaly již zapomenutá řemesla. Přemýšlely nad tím, kterou profesi by chtěly vykonávat až budou dospělí, vyzkoušely si být pekařem, cukrářem, kuchařem, zedníkem, švadlenou i tanečníkem.

Účastnily se také besedy s knihovnicí paní Janovskou, která jim vyprávěla, co vše její profese obnáší a ukázala, jak správně o knihy pečovat. Moc se nám v knihovně líbilo a děti přislíbily, že s rodiči sem zavítají častěji.

 


Naše Země svátek slaví,

dneska má svůj velký den,

proto si teď pojďme říci,

proč má býti oslaven.

Celý týden jsme se věnovali praktickým činnostem a hrám, které dětem odhalily, že Země je planeta kulatá, a také modrá. Uvědomily si, proč je voda důležitá pro život, k čemu je vody potřeba a kde všude se nachází. Poznaly, že díky stromům máme kyslík, plyn k dýchání jediný a zjistily, že vzduch můžeme cítit, slyšet i vidět. Vyzkoušely si, jak vniká půda, s lupou objevovaly vše, co je v hlíně ukryto a odhalily, že půda je domovem mnoha živočichů, dává živiny rostlinám a nám lidem užitkové rostliny.

Pohádka O princezně Zemi zas dětem přiblížila, proč je důležité odpad třídit. Společně jsme poznávali, co všechno je plastové, kde všude najdeme sklo a co vše je z papíru. A i když jsou Skřítkové jen malé děti, umějí už třídit smetí. Modrá, žlutá, zelená, již vědí, co to znamená. A tak jako dospěláci, šly i děti  papír, plasty a sklenice vhodit do správné popelnice.


Letí, letí, černý mrak,

ano, ano, je to tak.

Čarodějka v černém hávu,

letí dneska na oslavu.

Závěr měsíce patřil tradici pálení čarodějnic, proto jsme se ve čtvrtek 27.4. všichni převlékli za čarodějnice a čaroděje a spolu se třídou Žabiček jsme vyrazili na dlouhou cestu přes město za čarodějnicí Danuší. Po cestě jsme plnili čarodějné úkoly a všem dávali na obdiv své kostýmy. To vám byla krásná podívaná, vidět pohromadě 29 roztomilých čarodějek a čarodějů.

A jak jsme obydlí čarodějnice Danuše našli? Snadno,  měla cestu ke své chaloupce označenou omalovánkami. Její přivítání bylo plné zaříkávadel, všechny nás vyzpovídala, zdali jsme ani jeden úkol nevynechali, a také zda umíme po čarodějnicku pozdravit. Zazpívali jsme si čarodějnickou píseň a předvedli si výrobu kouzelného lektvaru. Na dvě papírové čarodějnice, které jme si ze školky přinesli už čekala připravená hranice. Rozloučili jsme se se vším, čím čarodějky lidem škodí a nechali je plamenům. Pozorovali, jak se jejich podoba ohněm mění a nasávali vůni dřeva.

Ještě nás čekalo sladké pohoštění, nápoj mládí, jedna zkouška znalosti, hrátky s bublifukem a pasování na nejskvělejší čarodějky stvrzené medailí. Když se blížil čas návratu do naší školky, byli jsme plni krásných dojmů, zážitků a radosti z krásného dopoledne. Tak, teď už jenom naposledy čarodějnici Danušce poděkovat za dárečky, které jsme si v košíku odnášeli s sebou a zamávat na rozloučenou.

Související články

V měsíci září děti vedly rády rozhovory o své rodině V měsíci září děti vedly rády rozhovory o své rodině

V měsíci září děti vedly rády rozhovory o své rodině

Prostřednictvím her a činností si upevňovaly názvy členů rodiny, učily se chápat příbuzenské vztahy, zhotovily si domeček z papíru a dokreslily zde své rodinné příslušníky. Vypracovávaly pracovní listy, skládaly puzzle domu, pojmenovávaly jeho pokoje, hrály si na rodinu v postavených domech ze stavebnic a dávaly si také pantomimické hádanky, při nichž znázorňovaly domácí práce. V […]

Třída Skřítkové přivítala nové skřítky Třída Skřítkové přivítala nové skřítky

Třída Skřítkové přivítala nové skřítky

Od pondělí 4.9.2023 nastal čas nových začátků a nového řádu. Zaměřili jsme se na vzájemné poznávání pomocí her, které jsou pro děti nejpřirozenějším způsobem, jak se seznámit s realitou. Poznávali a objevovali jsme nové prostředí ve velké budově základní školy, a aby nám tu bylo spolu hezky, stanovili jsme si společná pravidla a povídali si […]

ČERVEN 2023 ČERVEN 2023

ČERVEN 2023

Poslední měsíc školního roku byl opět plný zážitků a dobrodružství. Krásný slunečný 1.červen umocnil radost dětí z jejich svátku. Oslavily jej na Otáčivém hledišti různými zábavnými úkoly u pohádkových stanovišť, mlsáním sladkého melounu a závěrečným hledáním pokladu na konci duhy. Pro nás učitelky byl největším dárkem jejich úsměv a spokojenost. Příjemné překvapení jsme zažili i […]

  • Komenského 748
  • 37501 Týn nad Vltavou

© 2023 Mateřská škola Týn nad Vltavou - všechna práva vyhrazena
Zásady zpracování osobních údajů | Webdesign: WP4you.cz