BŘEZEN 2024

Již od počátku března se Skřítkové začali připravovat na jaro, a aby mohlo opravdu přijít, museli nejdříve paní Zimu vyhnat. Zkoušeli ji vyhánět říkadly a jarními symboly, ale stále se jí odejít nechtělo. Lidé dříve věřili, že utopením Morany skončí zima a jaro se k nám již bude moci vrátit v plné síle. A tak jsme se rozhodli, že si figurínu Morany, představující zimu také vyrobíme. Děti Moranu nevytvářely z tradiční slámy a bílých hadrů, ale z voňavého pečiva, aby tak přilepšily kachničkám a kapříkům.

Při navlékání rohlíků na provázek si procvičily prstíky a některé potají i ochutnávaly. Nejšikovnější dokonce navlékly Moraně krásné korále z vyfouknutých vajec.

V úterý 19.3. se Morana tyčila v čele dětského průvodu a za doprovodu písně, řechtaček a říkanek Skřítečci došli společně se třídou Žabiček až na starý most, kde byla vhozena do řeky Vltavy. Společně jsme pak pozorovali odplouvající zimu, hodující kačeny a kapříky a těšili se na krásné jarní dny.

Moranu pryč neseme,

už ji tady nechceme.

Už nemůže choditi,

musíme ji nositi.

Do vody jí dáme,

za ní zavoláme.

Huš, huš, huš,

nechceme tě už!

S jarem přišlo i pozvání na výukový program k paní učitelce Mgr. Šebestové. Ve středu 20.3. předškoláčci s radostí zavítali do její třídy k prvňáčkům. Paní učitelka si pro děti nachystala mnoho úkolů z různých oblastí, aby je vyzkoušela, zdali jsou již připravené do školy. Dětem se dopoledne ve třídě moc líbilo, od paní učitelky dostaly pochvalu s odměnou a již se těší, jak své znalosti předvedou v dubnu u zápisu.

S končícím březnem jsme si povídali o tom, jak Velikonoce probíhají a jaké zvyky a tradice se s nimi pojí. Děti se tak seznámily s názvy, pověrami a barvami v Pašijovém týdnu. Zahrály si pohybové hry, vyzkoušely si malování na dřevo a každý si tak odnášel domů malovaného zajíčka, společně s Velikonočním přáníčkem a zápichem z vajíček.

 

 

Související články

ÚNOR 2024 ÚNOR 2024

ÚNOR 2024

Měsíc únor s sebou přinesl masopustní veselí, hodování, tancování a hlavně radost a legraci, kterou jsme si ve školce náležitě užili. Hravým způsobem se děti dozvěděly, jak dlouho masopustní období trvá, jaké jsou nejveselejší masopustní dny a nejznámější tradiční masky. Vyzkoušely si hudebně pohybové hry, ochutnávaly spousty dobrot a zavítaly do pohádky O Koblížkovi. Zde […]

Leden 2024 Leden 2024

Leden 2024

Začátkem ledna jsme se zaměřili na příchod Tří králů. Vyslechli jsme si příběh o jejich putování, naučili se píseň „ My tři králové “ a objevovali tajné písmo na tříkrálových korunkách. Druhý  lednový týden nám přinesl povídání o zimním počasí, zimních měsících a správném oblékaní. Děti se těšily na bílou zimu, přály si válet se […]

Prosinec 2023 Prosinec 2023

Prosinec 2023

Jak prožili Skřítkové první adventní týden? Vskutku krásně. Děti se seznámily s legendou o sv.Mikuláši, upevňovaly si počáteční písmenka ve slovech, zkusily si zahrát pohádku Čert a Káča, poznávaly protiklady, tvořily, připravovaly čertovskou výzdobu a také zpívaly a recitovaly. Tradice jsou tradice a letos tomu nebylo jinak. Proto 5.12. všichni děti čekaly, kdy už se […]

© 2023 Mateřská škola Týn nad Vltavou - všechna práva vyhrazena
Zásady zpracování osobních údajů | Webdesign: WP4you.cz